Termal Macun nedir?Nasıl değiştirilir?

- Soru -

Termal Macun Nedir ve Fiyatı Ne kadardır ?

Termal macun işlemci ve ekran kartı ile bunların soğutucuları arasındaki ısı alışverişini kolaylaştırmak için kullanılan maddedir.
Termal macun günümüzde neredeyse her işlemci ve ekran kartında fabrika çıkışlı olarak kullanılır. Ancak zamanla kurumaya ve sıcaklık alışverişindeki görevini yerine getirememeye başlar.
Bilgisayarınızda zamanla oluşan bir performans düşüşü hissediyorsanız bunun sebebi işlemcinizin veya ekran kartınızın yüksek sıcaklıkları olabilir. İşte bu sıcaklıkların oluşmasında da tozdan ziyade termal macunun etkisi büyüktür.
Pek çok bilgisayarcıda ve internet ortamında hemen hemen her alışveriş sitesinde bulunabilir. Fiyatı 5 gramlık (10 kullanımlık) tüp için kalitesinede bağlı olarak yaklaşık 15-60 lira arasındadır.

Nasıl Değiştirilir ?

Öncelikle yapılması gereken iş kasayı açmaktır ve termal macunun oldugu bölgeye ulaşmak için fanı çıkartmanız lazım .Fanı çıkardıktan sonra, hem fanın üstündeki hem de işlemcinin üstündeki termal macunu silin. Süreceğiniz macunu işlemcinin üst kısmına veya fanın alttaki bakır kısma kağıt inceliğinde sürün. (Macunun işlemcinin üstü dışında hiçbiryere bulaşmamasına özen gösterin)
İşlemci fanının ayaklarını düz tornavida yardımıyla saat yönüne doğru çevirerek takılmaya hazır hale getirin. (Mantık olarak çıkarıldığı gibi takılacağını düşünebilirsiniz ama öyle değil) 4 ayak tırnağının anakart üzerindeki 4 yuvaya denk geleceği şekilde yerleştirmek için hizalayın.
4 ayağıda yuvalara gireceğinden emin olup üzerine sıra sıra aşırı güç uygulamadan bastırın. Ayak tırnakları yuvalara yerleşirken 1 defa veya 2 defa klik sesi gelecektir. İlk klik sesinden sonra birazcık daha bastırın ki garanti olsun.
4 ayağıda taktıktan sonra kasadan çıkardığınız her kabloyu tekrar yerine takın. Tüm işlemleri dikkatlice uyguladıktan sonra bilgisayarınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz kolay gelsin 🙂


  • Abi Prosun
  • GG
  • 800K Yasuo
  • Mid Or Feed
  • OF off
  • Winter is Coming
Nisan 14, 2018 Kasa.
Yorum Ekle
  • Benzer Sorular